Jakie wybrać drzwi wejściowe do domu?

Jakie wybrać drzwi wejściowe do domu?

Drzwi wejściowe są nie tylko wizytówką naszego domu i często głównym elementem elewacji przyciągającym wzrok, ale przede wszystkim powinny stanowić barierę bezpieczeństwa przed światem zewnętrznym. W zależności od potrzeb ich właścicieli powinny chronić przed warunkami atmosferycznymi, złodziejami czy np. paparazzi. 

Na jakie elementy powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze drzwi? 

  • Estetyka 

Wprawdzie ten element jest najmniej istotny, jednak powinien pasować do architektury naszego domu i być z nią spójny. Łatwo sobie wyobrazić, jak śmiesznie wyglądałyby wielkie rzeźbione drzwi w stylu marokańskim w tradycyjnym domu jednorodzinnym typu „kostka”. Aktualnie naprawdę wybór drzwi jest ogromny, od zastosowania różnych materiałów, kolorów, faktur. 

  • Funkcjonalność 

To elementy, na które warto zwrócić uwagę, nie ma bowiem nic bardziej frustrującego, niż doświadczenie wchodzenia do ciemnego przedpokoju nawet w słoneczny dzień, bo wybierając drzwi nie wzięliśmy pod uwagę, że mamy ciemny przedpokój a jedynym elementem doświetlającym mogłyby być częściowo (lub całkowicie) przeszklone drzwi.  

Zatem jeśli myślimy o funkcjonalności, to bierzemy pod uwagę elementy takie jak: 

  1. doświetlenie pomieszczenia tuż za drzwiami wejściowymi (korytarza, przedpokoju, wiatrołapu); 
  2. wodoszczelność – jeśli nasze drzwi zewnętrzne nie są osłonięte np. werandą to klasa wodoszczelności (oznacza ją litera A i cyfry od 1-9) powinna wynosić co najmniej 3-4A. Im wyższa cyfra, tym bardziej szczelne drzwi i mieć w konstrukcji co najmniej dwie uszczelki na całym obwodzie; 
  3. akustyczność – wskaźnik izolacyjności akustycznej RA powinien mieć przynajmniej 30 dB; 
  4. termiczność czyli współczynnik przenikania ciepła U. Powinien wynosić nie więcej niż 1,5 W/(m2.K). 

 

  • Przeznaczenie 

Jeśli nasze drzwi są jedynymi drzwiami głównymi, to nie powinniśmy pominąć takich kwestii, jak ich rozmiar, czyli szerokość i wysokość. Przez drzwi bowiem, nie tylko wchodzimy i wychodzimy, ale również wnosimy meble i różne sprzęty.  

Jeśli przeznaczeniem drzwi jest sprawne poruszanie się w obie strony dużej ilości osób (np. drzwi do biura, urzędu, drzwi ewakuacyjne), to warto pomyśleć o drzwiach obrotowych lub automatycznie rozsuwanych. Dobre drzwi powinny mieć co najmniej 5 klasę trwałości mechanicznej, czyli wytrzymać 100 tys. cykli otwierania/zamykania. 

Jak chcemy, aby nasze drzwi stanowiły barierę przed intruzami i złodziejami, wówczas, warto wybrać drzwi antywłamaniowe. Najlepiej to zadanie spełniają drzwi pełne o 3 lub 4 klasie antywłamaniowości (kiedyś oznaczanej literą C). Drzwi powinny mieć odpowiedni certyfikat i odpowiednie zamki (minimum 2). Dla bardzo zapobiegliwych, warto również zaopatrzyć się w alarm. 

  • Materiał  

Drzwi zewnętrzne mogą być wykonane z drewna, stali, PVC, aluminium, a nawet włókna szklanego włókna szklanego. Zwykle są one wielowarstwowe, składane z różnych materiałów np. skrzydła stalowe powlekane są folią PVC, a ramy skrzydła z PVC wzmacniane aluminium.