Montaż okien

Montaż okien

Poprawny trwały montaż okien

Główną przyczyną niezadowolenia klientów, jeżeli chodzi o montaż okien, jest brak szczelności i niska trwałość konstrukcji. Aby zabezpieczyć wnętrze mieszkania przed wnikaniem chłodu i wilgoci, opracowano nowy sposób – montaż warstwowy.

Tradycyjna metoda polegała na przytwierdzeniu okna i uszczelnieniu go pianką poliuretanową. W pewnym stopniu izolowało to termicznie i akustycznie. Nie zapewniało jednak ochrony przed wnikaniem wilgoci. Montaż warstwowy polega na zastosowaniu dodatkowych środków: taśmy paroszczelnej wewnątrz i taśmy paroprzepuszczalnej na zewnątrz. Takie rozwiązanie zapewnia nie tylko komfort termiczny i akustyczny, ale również większą trwałość konstrukcji, dzięki niwelowaniu destrukcyjnego wpływu wilgoci na styk okna ze ścianą.

Montaż tradycyjny i warstwowy

Tradycyjny i warstwowy montaż okien przebiega w taki sam sposób do momentu zastosowania izolacji. Polega na:

  • Przygotowaniu ościeży (czyli powierzchni otworu okiennego) – wygładzeniu i usunięciu ewentualnych zanieczyszczeń.
  • Przytwierdzeniu ramy okna – na rozstawionych uprzednio klockach podporowych.
  • Osadzeniu okna na profilach podokiennych – w przypadku montażu warstwowego jest to tzw. „ciepły parapet” wykonany z twardego polistyrenu ekstrudowanego XPS (styroduru) lub ze styropianu technicznego EPS.

Następnie przychodzi kolej na zastosowanie izolacji. W przypadku tradycyjnego montażu okien jest to jedynie pianka uszczelniająca. Nowa metoda jest wzbogacona o:

  • Paroprzepuszczalną taśmę zewnętrzną – która chroni przed przedostawaniem się pary (z opadów) do środka budynku. Warstwa zewnętrzna umożliwia także odprowadzanie nadmiaru wilgoci z wnętrza.
  • Piankę poliuretanową, która występuje również w tradycyjnym montażu okien.
  • Paroszczelną taśmę wewnętrzną przyklejoną do muru – która zabezpiecza piankę montażową przed wilgocią (m.in. powstałą w wyniku oddychania) z wnętrza budynku

Ostatnim etapem w obu metodach montażu okien są drobne prace wykończeniowe, takie jak zdjęcie folii ochronnej z ram, odkurzenie zakamarków w profilach oraz umycie okna.

Gwarancja satysfakcji

Oczekując satysfakcji z wykonanych prac, należy zatrudnić specjalistów. Brak dokładności lub pomyłka w układaniu poszczególnych warstw może bowiem przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Nadmiar wilgoci zamiast być odprowadzany, będzie osiadał na elementach konstrukcji i powodował zagrzybienie.