Szukamy okien

Szukamy okien

Szukamy okien w Rzeszowie

Wybór okien to taki moment podczas budowy domu, na który w końcu możemy mieć jakiś wpływ. Zaczyna on tę ciekawszą część, a mianowicie wykańczanie budynku. W końcu widzimy kształt i wielkość pomieszczeń na żywo, a nie w katalogu z projektami. Myślimy o kolorze ścian, wzorze płytek, oświetleniu i ustawieniu mebli. Wybierając okna musimy wziąć pod uwagę bardzo dużo elementów, gdyż muszą one pasować zarówno do kolorów elewacji i wnętrz, jak i do funkcji danych pomieszczeń. Na rynku istnieje cała gama różnych propozycji materiałowych, kształtów czy rozmiarów okien. Na różne sposoby się otwierają, do różnych pomieszczeń są dedykowane, mają różne ceny i jeszcze różniejsze skomplikowane parametry. Które okna są dobre, a które nie? Dla kogoś, kto dokonuje takiego zakupu pierwszy raz, może to być naprawdę trudny orzech do zgryzienia. Przeczytaj poniższy wpis i dowiedz się, czym należy się kierować przy wyborze idealnych okien.

Szukamy okien w Rzeszowie

Jaki materiał wybrać?

Materiał, z którego wykonane są okna jest zazwyczaj decydującym kryterium, które bierzemy pod uwagę przy zakupie okien. Na polskim rynku dostępne są różne materiały, z których wykonane są okna, między innymi: drewno, plastik i aluminium. Różnią się między sobą trwałością, wyglądem i oczywiście ceną.

Okna drewniane – klasyczne, ale wyjątkowe, naturalne, idealnie pasują do domów w stylu boho lub rustykalnym. Dodają wnętrzom ciepłego i przytulnego klimatu. Doskonale przepuszczają powietrze i dbają o odpowiedni poziom wilgoci w domu, a także robią nie małe wrażenie na gościach i sąsiadach. Istnieje kilka rodzajów drewna, z których wykonuje się okna, między innymi:

  • drewno świerkowe – to drewno jest najtańsze, lecz i tak sporo droższe niż plastik. Drewno świerkowe jest najbardziej podatne na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, na przykład zmiany temperatury, co mocno wpływa na wytrzymałość okien. Wymaga również częstego, dokładnego czyszczenia i konserwacji co najmniej co 5 lat.
  • Drewno dębowe – okna z drewna dębowego mają wyższe ceny niż ich świerkowi konkurenci. Jednak w tym przypadku wyższa cena ma swoje odwzorowanie w jakości. Dąb jest odporny na zmiany temperatury, przez co jest bardziej wytrzymały. Także wymaga bardzo częstej konserwacji.
  • Drewno egzotyczne – prawdziwa wisienka na torcie rustykalnego domu. Okna z drewna egzotycznego mają nie tylko wyjątkowy i niepowtarzalny wygląd, ale również są najtrwalsze ze wszystkich okien drewnianych oraz bardzo wytrzymałe na zmiany temperatury. Niestety ma to swoje odzwierciedlenie w cenie. Są bardzo łatwe w renowacji, lecz też wymagają dużo poświęconej uwagi i częstej konserwacji.

Szukamy okien w RzeszowieOkna plastikowe – (znane jako okna PVC lub okna PCW) najpopularniejsze, uniwersalne i najtańsze – te cechy najczęściej przemawiają za wyborem okien plastikowych. Dzięki całej gamie dostępnych oklein doskonale dopasują się do każdego stylu – mogą imitować drewno, aluminium lub być w każdym możliwym kolorze – wszystkie chwyty dozwolone. Są specjalnie wzmacniane, dzięki czemu są trwałe, wytrzymałe, dobrze izolują i nie wymagają konserwacji nawet przez 40 lat. Niestety nie są tak odporne na zmiany temperatur, jak ich aluminiowi oraz niektórzy drewniani konkurenci. Utrudnieniem może być również to, że w przypadku uszkodzenia profilu nie ma możliwości naprawy – trzeba wymienić całe okno.

Okna aluminiowe – bezapelacyjny hit współczesnej architektury. Jako jedyne nie mają ograniczeń co do ich kształtów i wielkości – w nowoczesnych budynkach z powodzeniem tworzą nawet całe ściany. Okna aluminiowe to najlepsze rozwiązanie dla domów pasywnych i energooszczędnych. Doskonale izolują, są odporne na zmiany temperatury, nie wymagają praktycznie żadnej konserwacji. Dzięki swojej lekkości są bardzo wygodne i łatwe w użytkowaniu. Najdroższe, ale jednocześnie najbardziej efektywne i kto wie czy nie najbardziej opłacalne? W końcu taki efekt jest bezcenny!

Najczęściej wybieranymi przez Polaków (z ogromną przewagą) są okna plastikowe. Żadne zaskoczenie – są najtańsze, a jednocześnie solidne i świetnie izolują. Dzięki swojej uniwersalności i różnych oklein do wyboru pasują do każdego wnętrza, a dodatkowo nie wymagają konserwacji. Na drugim miejscu uplasowały się okna drewniane. Są droższe nie tylko w zakupie, ale również w utrzymaniu – wymagają częstej konserwacji. Najmniejsza liczba Polaków decyduje się na okna aluminiowe. Tutaj powodem może być cena, gdyż są to najdroższe okna, ale również fakt, że dopiero zaczynają zyskiwać popularność. Są to bardzo dobre okna energooszczędne, a ich ogromny potencjał widać szczególnie w nowoczesnym budownictwie – jeszcze nadejdzie ich czas.

O oknach plastikowych prawie wszystko

Znamy już podstawowe zalety i wady okien PCV. Wiemy, że są tanie, uniwersalne, dobrze izolują, nie wymagają częstej konserwacji, a także, że ich uszkodzenie może być dla nas dość kosztowne. Są również najczęstszym wyborem Polaków. Poświęćmy im zatem nieco więcej uwagi.

Zarówno okna plastikowe, jak i każde inne składają się z oszklenia oraz profilu. Oszklenie, czyli szyba, a właściwie kilka szyb, gdyż dostępne są okna zarówno 2- jak i 3-szybowe. Ilość szyb decyduje o jakości izolacji cieplnej – te 3-szybowe będą znacznie lepiej utrzymywać ciepło, dlatego świetnie sprawdzą się w domach pasywnych. Profil to nic innego, jak rama okienna. Zbudowana jest ona z trwałego i twardego materiału – polichlorku winylu (stąd nazwa okna PCV). Składa się z kilku komór, uszczelek oraz specjalnych wzmocnień. Szerokość profilu oraz ilość komór mają duży wpływ na izolację cieplną. Tak jak w przypadku szyb – im więcej tym lepiej. Standardem są okna 5- czy 6- komorowe, jednak na rynku są dostępne profile okienne, które mają nawet 8 komór – rozważmy tę opcję, gdy zależy nam na energooszczędnych oknach. Szerokość profili zazwyczaj uzależniona jest od ilości komór i wynosi od 60 do 80mm. Na jakość izolacji mają również wpływ stosowane przez producentów dodatkowe wzmocnienia (na przykład wypełnianie niektórych komór materiałem termoizolacyjnym) i uszczelki. Spowalniają one przedostawanie się ciepła z jednej komory do kolejnej w rezultacie pomniejszając skalę całego zjawiska utraty temperatury. Przy wyborze okien do domu lub mieszkania warto również pomyśleć o poprawie bezpieczeństwa, które zapewniają rolety zewnętrzne w Rzeszowie.

Rzeszów szukamy okien

Kształt i sposób otwierania okien

Piękne okna są bardzo ważnym elementem każdego budynku. Dostarczają światło, tworzą niesamowite tło dla wnętrz, są wyjątkową ozdobą elewacji budynku i źródłem świeżego powietrza. Kształt okien to element, o którym decydujemy już podczas tworzenia lub wybierania projektu domu. Producenci robią okna pod specjalne zamówienie klienta, dlatego możemy wybierać z szerokiej gamy rozmiarów i kształtów: okrągłe, trapezoidalne, prostokątne, trójkątne, zakończone łukami i wiele więcej. Tutaj, jeśli nie ogranicza nas portfel, możemy dać się ponieść fantazji i wyobraźni. Ale pamiętajmy o umiarze – ogromne okno w łazience być może będzie pięknie wyglądało, ale czy na pewno będzie komfortowe?

Musimy mieć świadomość, że każde odstępstwo od klasycznego kształtu, którym jest prostokąt, będzie kosztowało.  Tak samo w przypadku jego funkcjonalności. Okno może otwierać się na wiele różnych sposobów – całkowicie, uchylnie czy jako tzw. mikrowentylacja. Im więcej możliwości, tym okno jest droższe. Dlatego przeanalizujmy dokładnie każde okno i wybierzmy, które funkcje są w nim niezbędne. Weźmy pod uwagę miejsca, w których te okna się znajdują  i przemyślmy ogólny układ każdego pomieszczenia  – duże okno nad zlewem w kuchni ciężko będzie otworzyć, chociażby przez zioła stojące na parapecie, dlatego z pewnością wystarczy mu opcja uchylna. Na pewno dużo okien w domu może pozostać nieotwieralnych – tylko nie popadajmy w skrajności – musimy czymś oddychać!

Ciekawostka:

Wielu Polaków marzy o oknach w stylu amerykańskim. Znamy je z filmów, charakteryzują się tym, że otwiera się je przesuwając w górę. Wydają się być świetną i wygodną opcją, aczkolwiek nic bardziej mylnego! Gdy otwieramy okno szyby nachodzą na siebie – takie okna są praktycznie niemożliwe do umycia! O ile w środku, przy zamkniętym oknie nie sprawia to problemu tak od zewnątrz, zwłaszcza na piętrze jest to nie lada wyzwanie. Jak z tym problemem radzą sobie Amerykanie? Cóż, oni po prostu nie myją okien.

Skomplikowane parametry okien

Okna to nie tylko kolor, kształt, rozmiar i sposób otwierania. To także szereg parametrów, z którymi przychodzi nam się zmierzyć. Współczynniki Uw, g czy Rw być może brzmią trochę jak w obcym języku, jednak są mniej skomplikowane niż mogło by się wydawać.

Okna przepuszczają znacznie więcej ciepła niż ściany czy dach – mówi się o przedziale od 25-40%, czyli naprawdę dużo. Tutaj na ratunek przychodzą takie parametry, jak:

  • Uw (czyli współczynnik przenikania ciepła) – powinien być jak najniższy. W tej chwili współczynnik ten może wynosić maksymalnie 1,1 W/m2 Od 2021 roku jako skutek wprowadzenia nowych przepisów zmniejszy się on do 0,9 W/m2K. Warto jednak poszukać okien, w których współczynnik przenikania ciepła będzie nie wyższy niż 6 W/m2K. Dzięki temu znacznie zmniejszą się koszty ogrzewania, a dom będzie bardziej ekologiczny.
  • g (współczynnik przenikania energii cieplnej) – ten współczynnik mówi o ilości energii słonecznej, która wpadając przez okno zostaje zatrzymana w domu. Sugerowane minimum to 30%, jednak w tym przypadku – odwrotnie do Uw – im więcej tym lepiej, dlatego warto nieco doinwestować – na rynku dostępne są okna o współczynniku g wynoszącym nawet powyżej 50%.

Warto także zwrócić uwagę na współczynnik Rw (współczynnik izolacji akustycznej). Pokazuje on w jakim stopniu okno będzie chroniło Twój dom przed hałasem z zewnątrz. Im ten współczynnik jest wyższy, tym wyciszenie jest lepsze. Zwykle wynosi około 32dB, jednak tu także istnieją solidniejsze wersje.

Gwarancja i cena okien

Często jedynym czynnikiem, na który zwracają uwagę kupujący przy wyborze okien jest cena. Niestety to duży błąd, gdyż w tym przypadku idzie ona w parze z jakością. Nie spodziewajmy się więc trwałych, energooszczędnych okien wybierając najtańsze opcje z oferty. Słusznym będzie dokonanie wnikliwej analizy wszystkich możliwych zmiennych i wybranie takich okien, które najbardziej opłacały się będą nie podczas zakupu, a użytkowania – w dłuższej perspektywie czasu. Porównajmy skrajności:

  • Kupujemy okna 3-szybowe, o szerokim profilu, z niskim współczynnikiem Uw (przenikania ciepła) i wysokim g (przenikania energii cieplnej), których gwarancja zarówno na produkt, jak i na montaż będzie wynosiła 11 lat. Płacimy 1000 zł za sztukę. Profesjonalna ekipa montuje nam okna, które są doskonałą izolacją i świetnie wygłuszają. Już po roku zauważamy, że nasze wydatki na ogrzewanie są znacznie niższe, niż się spodziewaliśmy. W domu zawsze jest ciepło, okna są wygodne w użytkowaniu i niemal bezawaryjne. 6 lat po zakupie w jednym ujawniła się usterka, jednak nikogo to nie martwi, ponieważ serwisant kilka dni później naprawił ją w ramach gwarancji i dodatkowo dokonał przeglądu wszystkich pozostałych okien.
  • Kupujemy okna 2-szybowe z wąskim profilem, wskaźniki Uw i g spełniają wymagane, minimalne standardy. Gwarancja na produkt wynosi 4 lata, natomiast na montaż tylko 2. Płacimy 400zł za sztukę. Ekipa montażowa zakłada nam okna, początkowo jesteśmy zadowoleni z efektu. Jednak jak tylko zaczyna się jesień, zaczynamy dostrzegać, że popełniliśmy błąd. Okna sprawiają wrażenie nieszczelnych – ucieka przez nie mnóstwo ciepła. Nasze rachunki za ogrzewanie są kosmicznie wysokie. Ale oszczędziliśmy na zakupie i to się liczy, prawda? Po 6 latach użytkowania w jednym z okien pojawia się usterka. Okazuje się, że naprawa jest nie możliwa – musimy wymienić całe okno, a być może nawet wszystkie okna z modułu – gwarancja już dawno się skończyła, więc płacimy z własnej kieszeni.

W rezultacie, mimo iż w drugim przypadku zaoszczędziliśmy sporo na starcie, dodatkowe wydatki związane z tą decyzją zdołały przekroczyć koszt droższych okien. Potraktujmy zatem ten zakup jako inwestycję, z pewnością nie będziemy żałować.