Powrót do artykułów

Czy na pergole trzeba mieć pozwolenie?

pergole

Pergole w ogrodzie lub na tarasie to bardzo popularny sposób na zwiększenie atrakcyjności przestrzeni obok domu czy na działce, ale też niezwykle funkcjonalne rozwiązanie. Ta prosta konstrukcja pozwala na stworzenie solidnego zadaszenia, ogrodzenia, estetycznej przestrzeni do odpoczynku i pomaga wyeksponować pnącą, bujną roślinność. Czy taki element małej architektury ogrodowej wymaga posiadania specjalnego pozwolenia lub wykonania określonych kroków formalnych? W dalszej części artykułu odpowiemy na to pytanie oraz opiszemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze pergoli.

 

Pergole w ogrodzie – co musisz wiedzieć?

Wszelkie procedury dotyczące konieczności zgłaszania lub uzyskania pozwolenia na wnoszenie konstrukcji budowlanych określa w Polsce ustawa - Prawo budowlane. Pergola jest elementem małej architektury ogrodowej i jeżeli jej powierzchnia zabudowy nie będzie przekraczała 35 metrów kwadratowych i nie będzie posiadała zabudowanych ścian oraz fundamentów, wówczas nie musimy starać się o pozwolenie na budowę.

Warto również dodać, że na działce, której powierzchnia wynosi 500 metrów kwadratowych, możliwe jest wybudowanie bez pozwolenia dwóch elementów małej architektury o powierzchni 35 metrów kwadratowych. Jeśli więc przed postawieniem w swoim ogrodzie pergoli, powstrzymuje nas obawa przed długotrwałymi procedurami urzędowymi, to nie musimy się tym martwić, gdyż ta lekka konstrukcja bez charakteru stałej zabudowy jest wyłączona z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Według art. 29 prawa budowlanego wymagane jest jedynie zgłoszenie takiego obiektu do urzędu miasta lub starostwa powiatowego.

Pergola ogrodowa to praktyczne i estetyczne rozwiązanie

Pergola ogrodowa może być wykonana z metalu lub drewna. Prosta konstrukcja złożona jest z belek oraz zadaszenia, często również specjalnych osłon lub ażurowych kratek po bokach, na których można umieścić pnącza lub winorośl. Pergole można zakupić w sklepie budowlanym lub zrobić samemu z kupionych elementów, gdyż nie jest to wcale skomplikowane i nie wymaga dużych umiejętności, powinien sobie z tym poradzić każdy domowy majsterkowicz. Samodzielne wykonanie pergoli to zdecydowanie bardziej ekonomiczne i dające dużo satysfakcji rozwiązanie.

Bez względu na to, czy stawiamy pergolę samodzielnie, czy kupujemy gotową, należy dobrze przemyśleć, gdzie chcemy ją postawić, jakie wymiary powinna posiadać i wykonać prosty projekt czy schemat. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze pergoli? Przede wszystkim na to, aby była ona odporna na działanie czynników zewnętrznych takich jak deszcz, wysokie temperatury, wiatr czy uszkodzenia mechaniczne.

Drewniane pergole powinny być odpowiednio zaimpregnowane przy użyciu specjalnych preparatów. Konstrukcja pergoli powinna być stabilna i solidna, żeby mogła być bezpiecznie użytkowana i służyła nam przez długi czas. Design pergoli powinien pasować do aranżacji naszego ogrodu czy tarasu i dobrany według naszych określonych preferencji i stylu.

Przydatne? Udostępnij znajomemu!

Zobacz też:

Drzwi zlicowane ze ścianą - Projekt Plus Rzeszów

Drzwi zlicowane ze ścianą - dlaczego warto je wybrać?

Projektowanie i urządzanie wnętrz to dziś nie tylko kwestia funkcjonalności, lecz także estetyki i design. To dlatego drzwi zlicowane ze…
Przeczytaj
Rolety solarne Bubendorff 23

Rolety solarne Bubendorff - dlaczego to dobra inwestycja?

Rolety zewnętrzne stały się nieodłącznym elementem współczesnej architektury mieszkaniowej i komercyjnej. Ich montaż przynosi szereg korzyści, począwszy od poprawy właściwości…
Przeczytaj
Drzwi do łazienki białe. Wybór ościeżnicy

Standardowe wymiary ościeżnic drzwi wewnętrznych – jakie drzwi do łazienki? 70 czy 80? 

Planując urządzenie łazienki, wiele osób w pierwszej kolejności zastanawia się nad wyborem płytek czy armatury. Nie można jednak zapominać o…
Przeczytaj

Gotowy na projekt?

Nasza misja to zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu w domach naszych klientów, podkreślając ich indywidualny styl.
Skontaktuj się z nami