Konserwacja okien drewnianych – jak zrobić to prawidłowo?

Konserwacja okien drewnianych – jak zrobić to prawidłowo?

Konserwacja okien drewnianych wymaga cierpliwości, dokładności, a także wiedzy. Dzięki właściwemu podejściu okno drewniane przez lata będzie służyło niezawodnie i prezentowało się w nienaganny sposób.

Podpowiadamy, jak przeprowadzić konserwację okien drewnianych krok po kroku oraz jak obchodzić się z nimi na co dzień.

Jak zachowuje się drewno okienne?

Do produkcji okien drewnianych najczęściej wykorzystuje się drewno sosnowe, świerkowe, modrzewiowe oraz dębowe. Dostępne są także okna z drewna egzotycznego: mahoniu oraz meranti. Obowiązkowo muszą to być materiały najwyższej jakości, o wilgotności 12-13%, niezawierające sęków oraz pęcherzy żywicznych. Wszystkie stosowane powłoki malarskie są wodorozcieńczalne, a więc produkt jest całkowicie ekologiczny, na czym zależy jego inwestorom.

Okno drewniane może wykazywać się pewną wrażliwością na czynniki atmosferyczne. Jeżeli nie zadbasz o jego prawidłową konserwację zacznie pęcznieć pod wpływem wilgoci oraz wysychać i kurczyć się wskutek nadmiernego nasłonecznienia. Właściwie konserwowane okno drewniane przetrwa nawet w niesprzyjających warunkach 50-60 lat.

Okna drewniane – o czym warto pamiętać przy eksploatacji?

  • Korzystaj z okien drewnianych zgodnie z zaleceniami producenta. Przede wszystkim skrzydła okienne należy otwierać i zamykać ostrożnie, szczególną uwagę należy zwracać na ich ruchome elementy. Zapobiegnie to uszkodzeniu również powłoki zabezpieczającej drewno.
  • Gruntowną pielęgnację okna drewnianego należy przeprowadzać 2 razy w roku. W tym celu należy stosować wyłącznie preparaty przeznaczone do powierzchni drewnianych. Należy unikać agresywnych środków chemicznych mogących uszkodzić powłokę ochronną znajdującą się na drewnie. Uwagi wymagają także uszczelki, które należy przeczyścić i nasmarować preparatem do nich przeznaczonym.

 

Czym i jak myć ramy okien drewnianych?

Gruntowne mycie i czyszczenie ram okiennych wykonanych z drewna warto zaplanować na jesień oraz wiosnę. Nie wolno stosować preparatów do szorowania, agresywnych środków chemicznych, przede wszystkim zawierających amoniak ani ostrych, rysujących powierzchnię szczotek.

Ramy okienne, najlepiej przed zimą, warto wyczyścić mleczkiem do konserwacji okien lub pastą do drewna. Powłoka zostanie odświeżona, a mikropęknięcia zniwelowane. W trudnym okresie zimowym ramy okienne nie będą aż tak bardzo podatne na działanie wilgoci.

Szczególną uwagę należy przyłożyć do zadbania o poziome i pionowe elementy ram, a także narożniki listew przyszybowych. W przypadku niewielkich ubytków, warto wyszlifować powierzchnię drobnym papierem ściernym i wykonać poprawki produktem do drewna zbliżonym kolorystycznie do ramy okiennej.

Jeżeli na ramach okiennych znajduje się żywica, do jej usunięcia należy użyć terpentyny lub benzyny ekstrakcyjnej. Miejsce występowania należy przemyć na koniec ciepłą wodą.

Konserwacja okien drewnianych krok po kroku

Okno drewniane wymaga bardzo dużej dbałości, ale odwdzięcza się trwałością i estetycznym wyglądem przez lata. Konserwacja powinna obejmować następujące kroki:

  • Ocena stanu okna, z uwzględnieniem okuć, powłok malarskich, występujących szpar, pęknięć i ubytków w ościeżnicy oraz uszczelkach.
  • Okno drewniane najlepiej jest konserwować po demontażu skrzydła.
  • Naprawa mocowania okuć, które z czasem ulegają osłabieniu, wkręty mogą się poluzować, dlatego warto je dokręcić.
  • Usuwanie ubytków w ramie okiennej. Drobne pęknięcia, jak i wgniecenia warto zeszlifować przy użyciu szlifierki, a gdy widoczne są jedynie mikropęknięcia można użyć do tego drobny papier ścierny.
  • Odnowienie powłoki malarskiej. Jeżeli farba łuszczy się, należy usunąć ją przy pomocy specjalnych preparatów, zeskrobać szpachelką, przeszlifować drewno i ponownie pomalować.
  • Impregnacja drewna. Jest to bardzo ważny etap, który sprawia, że okno drewniane jest zabezpieczane przed gniciem, działaniem promieni słonecznych, jak i wieloma innymi czynnikami zewnętrznymi.
  • Sprawdzenie stanu uszczelek. Po dłuższym czasie eksploatacji mogą stracić swoją elastyczność, trzeba je wymienić.

 

Aby okno drewniane służyło przez lata, trzeba pamiętać o jego konserwacji. Część zadań można wykonać samodzielnie. Warto również korzystać z pomocy profesjonalistów wyspecjalizowanych w konserwacji okien drewnianych.