Powrót do artykułów

Konserwacja okien drewnianych - jak zrobić to prawidłowo?

okno drewniane

Konserwacja okien drewnianych wymaga cierpliwości, dokładności, a także wiedzy. Dzięki właściwemu podejściu okno drewniane przez lata będzie służyło niezawodnie i prezentowało się w nienaganny sposób.

Podpowiadamy, jak przeprowadzić konserwację okien drewnianych krok po kroku oraz jak obchodzić się z nimi na co dzień.

Jak zachowuje się drewno okienne?

Do produkcji okien drewnianych najczęściej wykorzystuje się drewno sosnowe, świerkowe, modrzewiowe oraz dębowe. Dostępne są także okna z drewna egzotycznego: mahoniu oraz meranti. Obowiązkowo muszą to być materiały najwyższej jakości, o wilgotności 12-13%, niezawierające sęków oraz pęcherzy żywicznych. Wszystkie stosowane powłoki malarskie są wodorozcieńczalne, a więc produkt jest całkowicie ekologiczny, na czym zależy jego inwestorom.

Okno drewniane może wykazywać się pewną wrażliwością na czynniki atmosferyczne. Okna znajdujące się w miejscach narażonych na intensywne działanie czynników atmosferycznych, takich jak silny wiatr, opady czy ekstremalne temperatury, wymagaj częstszej konserwacji. W przypadku okien wystawionych na duże nasłonecznienie, warto zastosować dodatkowe zabezpieczenie w postaci rolet zewnętrznych lub żaluzji, które pomogą chronić drewno przez nadmiernym wysuszeniem i wyblaknięciem. Jeżeli nie zadbasz o jego prawidłową konserwację zacznie pęcznieć pod wpływem wilgoci oraz wysychać i kurczyć się wskutek nadmiernego nasłonecznienia. Istotne jest więc regularne wietrzenie pomieszczeń, aby uniknąć zbierania się wilgoci na powierzchni okien. Właściwie konserwowane okno drewniane przetrwa nawet w niesprzyjających warunkach 50-60 lat.

Okna drewniane - o czym warto pamiętać przy eksploatacji?

  • Korzystaj z okien drewnianych zgodnie z zaleceniami producenta. Przede wszystkim skrzydła okienne należy otwierać i zamykać ostrożnie, szczególną uwagę należy zwracać na ich ruchome elementy. Zapobiegnie to uszkodzeniu również powłoki zabezpieczającej drewno.
  • Gruntowną pielęgnację okna drewnianego należy przeprowadzać 2 razy w roku. W tym celu należy stosować wyłącznie preparaty przeznaczone do powierzchni drewnianych. Należy unikać agresywnych środków chemicznych mogących uszkodzić powłokę ochronną znajdującą się na drewnie. Uwagi wymagają także uszczelki, które należy przeczyścić i nasmarować preparatem do nich przeznaczonym.

 

Czym i jak myć ramy okien drewnianych?

Gruntowne mycie i czyszczenie ram okiennych wykonanych z drewna warto zaplanować na jesień oraz wiosnę. Nie wolno stosować preparatów do szorowania, agresywnych środków chemicznych, przede wszystkim zawierających amoniak ani ostrych, rysujących powierzchnię szczotek.

Ramy okienne, najlepiej przed zimą, warto wyczyścić mleczkiem do konserwacji okien lub pastą do drewna. Powłoka zostanie odświeżona, a mikropęknięcia zniwelowane. W trudnym okresie zimowym ramy okienne nie będą aż tak bardzo podatne na działanie wilgoci.

Szczególną uwagę należy przyłożyć do zadbania o poziome i pionowe elementy ram, a także narożniki listew przyszybowych. W przypadku niewielkich ubytków, warto wyszlifować powierzchnię drobnym papierem ściernym i wykonać poprawki produktem do drewna zbliżonym kolorystycznie do ramy okiennej.

Jeżeli na ramach okiennych znajduje się żywica, do jej usunięcia należy użyć terpentyny lub benzyny ekstrakcyjnej. Miejsce występowania należy przemyć na koniec ciepłą wodą.

Konserwacja okien drewnianych krok po kroku

Okno drewniane wymaga bardzo dużej dbałości, ale odwdzięcza się trwałością i estetycznym wyglądem przez lata. Konserwacja powinna obejmować następujące kroki:

  • Ocena stanu okna, z uwzględnieniem okuć, powłok malarskich, występujących szpar, pęknięć i ubytków w ościeżnicy oraz uszczelkach. Regularne sprawdzanie pozwoli na szybkie wykrycie problemów i ich naprawę.
  • Okno drewniane najlepiej jest konserwować po demontażu skrzydła. W ten sposób można dokładnie ocenić i naprawić ewentualne uszkodzenia, a także zapewnić dokładne pokrycie powierzchni drewna ochronnymi preparatami.
  • Naprawa mocowania okuć, które z czasem ulegają osłabieniu, wkręty mogą się poluzować, dlatego warto je dokręcić. W przypadku poważniejszych uszkodzeń, może być konieczna wymiana okuć.
  • Usuwanie ubytków w ramie okiennej. Drobne pęknięcia, jak i wgniecenia warto zeszlifować przy użyciu szlifierki, a gdy widoczne są jedynie mikropęknięcia można użyć do tego drobny papier ścierny. W przypadku głębszych ubytków można zastosować specjalne masy naprawcze.
  • Odnowienie powłoki malarskiej. Jeżeli farba łuszczy się, należy usunąć ją przy pomocy specjalnych preparatów, zeskrobać szpachelką, przeszlifować drewno i ponownie pomalować.
  • Impregnacja drewna. Jest to bardzo ważny etap, który sprawia, że okno drewniane jest zabezpieczane przed gniciem, działaniem promieni słonecznych, jak i wieloma innymi czynnikami zewnętrznymi. Należy stosować impregnaty do okien drewnianych, które zapewniają odpowiednią ochronę.
  • Sprawdzenie stanu uszczelek. Po dłuższym czasie eksploatacji mogą stracić swoją elastyczność, trzeba je wymienić. Warto zainwestować w uszczelki wysokiej jakości, które będą skutecznie chronić okna przed wilgocią.

 

Aby okno drewniane służyło przez lata, trzeba pamiętać o jego konserwacji. Część zadań można wykonać samodzielnie. Warto również korzystać z pomocy profesjonalistów wyspecjalizowanych w konserwacji okien drewnianych. Dbałość o detale oraz reagowanie na wszelkie zmiany w stanie okien pozwolą na długotrwałe użytkowanie okien drewnianych. Konserwacja okien drewnianych jest inwestycją w komfort i wartość naszego domu.

 

Przydatne? Udostępnij znajomemu!

Zobacz też:

Drzwi zlicowane ze ścianą - Projekt Plus Rzeszów

Drzwi zlicowane ze ścianą - dlaczego warto je wybrać?

Projektowanie i urządzanie wnętrz to dziś nie tylko kwestia funkcjonalności, lecz także estetyki i design. To dlatego drzwi zlicowane ze…
Przeczytaj
Rolety solarne Bubendorff 23

Rolety solarne Bubendorff - dlaczego to dobra inwestycja?

Rolety zewnętrzne stały się nieodłącznym elementem współczesnej architektury mieszkaniowej i komercyjnej. Ich montaż przynosi szereg korzyści, począwszy od poprawy właściwości…
Przeczytaj
Drzwi do łazienki białe. Wybór ościeżnicy

Standardowe wymiary ościeżnic drzwi wewnętrznych – jakie drzwi do łazienki? 70 czy 80? 

Planując urządzenie łazienki, wiele osób w pierwszej kolejności zastanawia się nad wyborem płytek czy armatury. Nie można jednak zapominać o…
Przeczytaj

Gotowy na projekt?

Nasza misja to zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu w domach naszych klientów, podkreślając ich indywidualny styl.
Skontaktuj się z nami