Drzwi antywłamaniowe Rzeszów

DRZWI ANTYWŁAMANIOWE – KATALOGI

GERDA

KATALOG DRZWI ANTYWŁAMANIOWYCH

GERDA

KATALOG DRZWI ANTYWŁAMANIOWYCH

GERDA

KATALOG DRZWI ANTYWŁAMANIOWYCH

Drzwi antywłamaniowe Rzeszów

Drzwi antywłamaniowe przywodzą na myśl grube, pancerne skrzydło, odstraszające złodziei (i nie tylko) topornym wyglądem. Wydaje się, takie drzwi co prawda spełniają swoją podstawową funkcję (chronią przed włamaniem), jednak nijak nie ozdabiają mieszkania. Nic bardziej mylnego! Takie drzwi wizualnie niezbyt różnią się od zwykłych – na rynku pojawia się coraz więcej modeli i kolorów, które upiększając mieszkanie, jednocześnie chronią je przed włamywaczami. Niektóre z nich mają nawet kolorowe witraże ze szkła bezpiecznego (składającego się z kilku warstw połączonych folią ochronną). W niniejszym artykule skupimy się jednak na głównej funkcji drzwi antywłamaniowych, czyli ochronie. Na co warto zwrócić uwagę, decydując się na takie rozwiązanie?

Drzwi antywłamaniowe poczucie bezpieczeństwa

Poczucie bezpieczeństwa które dają drzwi antywłamaniowe, jest jedną z najbardziej podstawowych potrzeb człowieka. Dlatego też, tak ważne jest, aby mieć pewność, że to – co jest dla nas ważne będzie chronione przez najwyższej klasy zabezpieczenia.

DRZWI ANTYWŁAMANIOWE – KATALOGI

Montaż drzwi antywłamaniowych

Zamontowanie drzwi antywłamaniowych wymaga przygotowania otworu o odpowiednich wymiarach. Zaleca się oścież o powierzchni minimum 100 × 210 cm. Wprawdzie jest możliwe zamontowanie mniejszych drzwi, jednak są one robione na zamówienie – koszt takiej konstrukcji znacznie się zwiększa. Zaoszczędzone pieniądze lepiej wydać na dodatkowe zabezpieczenia, takie jak np. zamek antywłamaniowy.

Ościeżnica, czyli rama łącząca drzwi z murem, również powinna być wzmocniona w odpowiedni sposób – wykonana z metalu i solidnie osadzona w murze. Te zabiegi mają utrudnić złodziejowi wyłamanie drzwi razem z futryną.

Kolejnym ważnym elementem, o który należy zadbać na etapie montażu, jest kierunek zamykania. Bezpieczniejsze są drzwi otwierane do środka – takie rozwiązanie utrudnia włamywaczowi podważenie. Żadne, nawet najlepsze drzwi nie dają stuprocentowej ochrony przed włamaniem, warto jednak zamontować i doposażyć je tak, by złodziej napotkał jak najwięcej trudności przy ich forsowaniu.

Budowa drzwi antywłamaniowych

Drzwi antywłamaniowe są cięższe i nieco większe od zwykłych ze względu na swoją budowę. Wewnątrz znajduje się wiele blaszanych płyt, ułożonych w specjalny sposób – tak, by wzmocnić całą konstrukcję. Między warstwami znajduje się wypełniacz – najczęściej z niepalnej wełny mineralnej. Drzwi antywłamaniowe są wyposażone w wytrzymałe zawiasy (np. ryglowe). Ze względu na ciężar drzwi, jest ich nieco więcej niż w – około 3-4.

Zabezpieczenia antywłamaniowe w drzwiach

Przy kupnie drzwi antywłamaniowych, należy zwrócić szczególną uwagę na dokumentację – certyfikaty i atesty wydawane przez Instytut Techniki Budowlanej (ITB), Instytut Mechaniki Precyzyjnej (IMP) lub Centralne Laboratorium Kryminalistyki KGP są bowiem wyznacznikiem jakości. Dają informację o czasie i narzędziach, jakie są potrzebne do sforsowania drzwi. Odporność na włamanie wyraża się za pomocą cyfr: 1 (niska) – 6 (bardzo wysoka, np. pancerne drzwi w banku). Więcej informacji o oznaczeniach znajduje się w tym obwieszczeniu. Im wyższa wartość w skali bezpieczeństwa, tym więcej pracy i czasu musi poświęcić rabuś – szanse na sfinalizowanie włamania znacznie się zmniejszają.

Dla bezpieczeństwa domowników ważne jest nie tylko to, z czego zbudowane są drzwi i jak je zamontowano. Warto zwrócić uwagę na dodatkowe zabezpieczenia, takie jak na przykład zamki (przynajmniej dwa: jeden antywłamaniowy) lub wręg francuski. Jest to metalowy, wystający element drzwi, który podczas zamykania wchodzi w rowek znajdujący się na ościeżnicy. Takie rozwiązanie skutecznie utrudnia wyważenie drzwi.

Dodatkowe udogodnienia

Decydując się na drzwi antywłamaniowe, wiele osób zwraca uwagę na dodatkowe elementy, które nie tylko usprawniają codzienne korzystanie, ale także chronią skrzydło przed uszkodzeniami wynikającymi z eksploatacji. Oto niektóre z nich:

Zamki na pilota lub czytniki linii papilarnych – dla osób, które gubią, zapominają, lub po prostu nie lubią nosić ze sobą pęku kluczy. Pilot/czytnik umożliwia automatyczne otwieranie drzwi, bez angażowania obu rąk (zajętych na przykład dźwiganiem zakupów)

Wizjer – umożliwia sprawdzenie, kto znajduje się za drzwiami, bez konieczności wychodzenia z domu. To rozwiązanie szczególnie przydatne w przypadku rodzin z dziećmi.

Odbojnik, czyli blokada montowana na ścianie lub podłodze, uniemożliwiająca uszkodzenie ściany i drzwi poprzez gwałtowne otwarcie (uderzenie drzwi o ścianę).

Siłowniki – wyhamowują skrzydło, zapobiegając trzaskaniu. Chronią nie tylko przed uciążliwym hałasem, ale także przed zniszczeniem drzwi.

Jak się okazuje, drzwi antywłamaniowe to nie tylko inwestycja w bezpieczeństwo domowników, ale także element ułatwiający wykonywanie codziennych obowiązków (np. wnoszenie zakupów) i ozdoba mieszkania.

Jakie drzwi kupić przed włamaniem?

Poszukując bezpiecznych drzwi zawsze należy zwrócić uwagę jakiej jakości atesty i certyfikaty posiadają. Na terenie Polski można znaleźć drzwi certyfikowane przez następujące instytucje – Instytut Techniki Budowlanej (ITB), Instytut Mechaniki Precyzyjnej (IMP), a także Centralne Laboratorium Kryminalistyki Komendy Głównej Policji. Dzięki nim będziemy mieć pewność, że zakupiony przez nas produkt został gruntownie przetestowany. Dodatkowo powinniśmy sprawdzić, jakie normy gwarantują nasze bezpieczeństwo.

Ukryta siła w drzwiach

Odporne drzwi powinny posiadać minimum dwa zamki. Są też dużo cięższe niż drzwi standardowe. Nie zawsze jednak ich faktyczne wzmocnienia idą w parze z mocno masywnym wyglądem. Ostatnie trendy w projektowaniu antywłamań idą w kierunku „efektu zaskoczenia” dla potencjalnego złodzieja.

drzwi przeciwpożarowe rzeszów
drzwi przeciwpożarowe Rzesów