Rolety zewnętrzne – czy warto je wybrać?

Rolety zewnętrzne – czy warto je wybrać?

Nie każdy domownik lubi odsłonięte okna, szczególnie kiedy dom położony jest blisko drogi czy miejsc aktywnie uczęszczanych przez ludzi. Zachowanie prywatności w domu to podstawa, nikt bowiem nie lubi wścibskich sąsiadów z zaciekawieniem zaglądających przez okno. Wybranie opcji zasłon, mimo iż zapewnią nam prywatność to przeżytek rodem z PRL. Dodatkowo wymagają one prania i prasowania, co jest pracochłonne. Z pomocą przychodzą nam rolety zewnętrzne, które są nowoczesnym rozwiązaniem i, co ważne ich użytkowanie jest łatwe. Jakie zalety ma stosowanie rolet zewnętrznych w oknach? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Jak długo mogą one nam służyć? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedź poniżej.

 

 

Zalety stosowania rolet zewnętrznych w budynku

Rolety zewnętrzne to nie tylko efektowna dekoracja domu. To przede wszystkim praktyczne rozwiązanie dla domowników.

Po pierwsze, chronią nas przed nasłonecznieniem i tym samym nagrzewaniem się wnętrza domu. Zasuwając rolety mamy gwarancję, że jak wrócimy po pracy do mieszkania to zastaniemy przyjemny chłód, nawet jak pomieszczenie ma okna wychodzące na południową stronę świata. Z kolei zasunięcie rolet wieczorem daje nam gwarancję spokojnego, niezakłóconego snu. Jasne promienie wschodzącego słońca zobaczymy dopiero po obudzeniu się i ich podniesieniu.

Po drugie, rolety zewnętrzne stanowią dodatkowe zabezpieczenie domu przed włamaniami. To mechaniczna przeszkoda dla złodziei i wbrew pozorom, aby ją pokonać trzeba włożyć sporo wysiłku. Niektóre nawet posiadają dodatkowe zabezpieczenia przeciwwłamaniowe.

Po trzecie, rolety zewnętrzne są bardzo odporne na warunki atmosferyczne, co powoduje, że służą nam długie lata. Wyglądają więc tak samo dobrze jak w momencie ich instalacji. Dodatkowo zasłanianie okien roletami zewnętrznymi w czasie deszczu sprawia, że mniej się one brudzą.

Po czwarte, rolety nadają się również na niestandardowej wielkości okna. Prawie wszyscy producenci oferują już możliwość ich dostosowania pod konkretny wymiar.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rolet zewnętrznych?

Aby rolety służyły nam długie lata warto zwrócić uwagę w jaki sposób są wykonane. Bardzo ważny jest tu mechanizm ich obsługi. Do wyboru mamy możliwość zasuwania i podnoszenia rolet za pomocą korbki oraz elektryczny. Kiedyś ten drugi uchodził za zawodny, obecnie nie obserwuje się tej prawidłowości.

Powyżej opisano tylko kilka najważniejszych zalet montażu rolet zewnętrznych w oknach. Rolety zewnętrzne to doskonała alternatywa dla przestarzałych już zasłon. Jeśli jesteś zwolennikiem nowoczesnych rozwiązań, postaw na rolety elektryczne, jeśli zaś wolisz prostsze rozwiązania, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby rolety obsługiwać manualnie. Pamiętaj, rolety najwygodniej montuje się już na etapie budowy domu lub wykończenia mieszkania. Jeśli zaś chcesz podjąć tą decyzje później istnieje bardzo wiele rozwiązań konstrukcyjnych przy montażu rolet, aby nie ingerować zbytnio w elewację zewnętrzną budynku.