Konserwacja okien drewnianych wymaga cierpliwości, dokładności, a także wiedzy. Dzięki właściwemu podejściu okno drewniane przez lata będzie służyło niezawodnie i prezentowało się w nienaganny sposób.
Podpowiadamy, jak przeprowadzić konserwację okien drewnianych krok po kroku oraz jak obchodzić się z nimi na co dzień.
Do produkcji okien drewnianych najczęściej wykorzystuje się drewno sosnowe, świerkowe, modrzewiowe oraz dębowe. Dostępne są także okna z drewna egzotycznego: mahoniu oraz meranti. Obowiązkowo muszą to być materiały najwyższej jakości, o wilgotności 12-13%, niezawierające sęków oraz pęcherzy żywicznych. Wszystkie stosowane powłoki malarskie są wodorozcieńczalne, a więc produkt jest całkowicie ekologiczny, na czym zależy jego inwestorom.
Okno drewniane może wykazywać się pewną wrażliwością na czynniki atmosferyczne. Okna znajdujące się w miejscach narażonych na intensywne działanie czynników atmosferycznych, takich jak silny wiatr, opady czy ekstremalne temperatury, wymagaj częstszej konserwacji. W przypadku okien wystawionych na duże nasłonecznienie, warto zastosować dodatkowe zabezpieczenie w postaci rolet zewnętrznych lub żaluzji, które pomogą chronić drewno przez nadmiernym wysuszeniem i wyblaknięciem. Jeżeli nie zadbasz o jego prawidłową konserwację zacznie pęcznieć pod wpływem wilgoci oraz wysychać i kurczyć się wskutek nadmiernego nasłonecznienia. Istotne jest więc regularne wietrzenie pomieszczeń, aby uniknąć zbierania się wilgoci na powierzchni okien. Właściwie konserwowane okno drewniane przetrwa nawet w niesprzyjających warunkach 50-60 lat.
Gruntowne mycie i czyszczenie ram okiennych wykonanych z drewna warto zaplanować na jesień oraz wiosnę. Nie wolno stosować preparatów do szorowania, agresywnych środków chemicznych, przede wszystkim zawierających amoniak ani ostrych, rysujących powierzchnię szczotek.
Ramy okienne, najlepiej przed zimą, warto wyczyścić mleczkiem do konserwacji okien lub pastą do drewna. Powłoka zostanie odświeżona, a mikropęknięcia zniwelowane. W trudnym okresie zimowym ramy okienne nie będą aż tak bardzo podatne na działanie wilgoci.
Szczególną uwagę należy przyłożyć do zadbania o poziome i pionowe elementy ram, a także narożniki listew przyszybowych. W przypadku niewielkich ubytków, warto wyszlifować powierzchnię drobnym papierem ściernym i wykonać poprawki produktem do drewna zbliżonym kolorystycznie do ramy okiennej.
Jeżeli na ramach okiennych znajduje się żywica, do jej usunięcia należy użyć terpentyny lub benzyny ekstrakcyjnej. Miejsce występowania należy przemyć na koniec ciepłą wodą.
Okno drewniane wymaga bardzo dużej dbałości, ale odwdzięcza się trwałością i estetycznym wyglądem przez lata. Konserwacja powinna obejmować następujące kroki:
Aby okno drewniane służyło przez lata, trzeba pamiętać o jego konserwacji. Część zadań można wykonać samodzielnie. Warto również korzystać z pomocy profesjonalistów wyspecjalizowanych w konserwacji okien drewnianych. Dbałość o detale oraz reagowanie na wszelkie zmiany w stanie okien pozwolą na długotrwałe użytkowanie okien drewnianych. Konserwacja okien drewnianych jest inwestycją w komfort i wartość naszego domu.
Plus Projekt to firma, która stawia na jakość, profesjonalizm i zadowolenie klienta. Każdy projekt realizujemy z pełnym zaangażowaniem, dostosowując się do indywidualnych potrzeb i preferencji naszych klientów. Niezależnie od tego, czy planujesz budowę nowego domu, remont, czy po prostu chcesz poprawić komfort swojego życia, jesteśmy tutaj, aby pomóc.
Zachęcamy do kontaktu i skorzystania z naszej wiedzy oraz doświadczenia. Plus Projekt to nie tylko okna, drzwi i rolety, to przede wszystkim gwarancja satysfakcji i długotrwałej jakości. Okna i drzwi Rzeszów to synonim nowoczesnych, energooszczędnych rozwiązań, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Zaufaj nam i ciesz się pięknem oraz funkcjonalnością swojego domu już dziś!
PLUS PROJEKT RZESZÓW zapewnia: