Słyszałeś już o ciepłym montażu okien? Metoda ta, obecnie polecana przez większość specjalistów i producentów od stolarki okiennej. Przez to jest coraz popularniejsza w polskich domach i innych inwestycjach budowlanych. Na czym polega tzw. ciepły montaż okien? Z pewnością warto podkreślić, że jest on ściśle powiązany z izolacją termiczną budynku, a tym samym jego energooszczędnością.
Ciepłym montażem nazywamy technologię montażową, która łączy w sobie dwa główne elementy – czyli okna o dużych właściwościach izolacyjnych oraz mur (najczęściej dwu lub trzy warstwowy).
Istnieją dwa główne rodzaje warstwowego montażu okien. Wyróżnia się ciepły montaż w otworze oraz ciepły montaż poza otworem w warstwie docieplenia. Zastosowanie danego rodzaju ściśle wiąże się z typem ściany, w jakiej będzie umiejscowione okno. Tak więc, jeżeli posiadamy ścianę dwuwarstwową z zastosowaną izolacją zewnętrzną o grubości z 10-15 cm – to okno powinno zostać umieszczone jak najbliżej muru, a dokładnie jego krawędzi zewnętrznej. Jednakże, gdy w naszej inwestycji posiadamy mury dwu lub trzy warstwowe, a jej izolacja zewnętrzna przekracza 15 cm – to w takim wypadku okna osadzamy już bezpośrednio na warstwie docieplenia. Istnieje jednak również zastosowanie montażu warstwowego w ścianie jedno warstwowej, która ma grubość do 50 cm. W tym przypadku okno umieszczamy dokładnie w połowie muru.
Okna zamontowane poza otworem w warstwie docieplenia znajdują się na dodatkowym rusztowaniu (tzw. konsoli) lekko poza główną bryłą budynku i co najważniejsze osadzone są blisko lub bezpośrednio na warstwie docieplenia. Takie połączenia powoduje, że okna stanowią „przedłużenie” przestrzeni izolacyjnej budynku. Dodatkowo, ciepły montaż likwiduje tzw. mostki wentylacyjne, które mogą powstawać wokół okna i są niekorzystne dla ostatecznego bilansu energetycznego.
Obecnie energooszczędność budynku stanowi jeden z głównych wymogów nowoczesnych inwestycji budowlanych. Zarówno – tych prywatnych jak i innych. Poznaj, zatem główne zalety ciepłego montażu:
Jeśli zdecydujesz się na zastosowanie ciepłego montażu w swojej inwestycji budowlanej musisz pamiętać o kilku ważnych punktach. Punkty te będą stanowiły o tym – czy został on wykonany prawidłowo. Bo tylko dobrze wykonany montaż gwarantuje zachowanie energooszczędności, bezpieczeństwa oraz wysokie parametry termiczne i akustyczne.
Doskonałe zamontowanie okien w ciepłym montażu wymaga precyzji oraz wiedzy technicznej. Przedstawiamy główne błędy przy tego typu pracach. Poznaj je, aby ich uniknąć w swojej inwestycji.
Dobór odpowiednich konsol oraz wsporników montażowych, czyli nośników daje gwarancje stabilności okna, jak i całej naszej inwestycji. To właśnie konsole często decydują o tym czy warstwowy montaż okien został przeprowadzony z sukcesem, czy też będzie wymagał poprawy, a co za tym idzie kolejnych nakładów finansowych. Warto, więc zbadać bliżej, jakich konsol najbardziej potrzebujemy do swoich okien. Przy ich wyborze kieruj się:
Przy ciepłym montażu nie zapomnijmy o ciepłym parapecie. Świetnym i opłacalnym dopełnieniem podczas zastosowania warstwowego montażu okien jest również inwestycja w tzw. ciepłe parapety, a inaczej listwy podokienne, które dodatkowo uszczelniają i chronią całość inwestycji. Ciepłe parapety zbudowane są z odpornych i trwałych materiałów jak styrodur lub styropianu technicznego ESP. Wraz z dodatkową taśmą rozprężną wypełniają lukę pomiędzy ramą okienną, a parapetem. Niwelują również w tej przestrzeni niepożądane przedmuchy powietrza, a ponadto są szybkie i łatwe w montażu dla każdego. Naszym Klientom polecamy ciepłe parapety KLINAR, które gwarantują produkty wykonane z materiałów najwyższej jakości, niezawodność i długi okres eksploatacji.
Opisywany w niniejszym, krótkim artykule montaż jest wyjątkowo korzystny dla portfela osób, które się na niego zdecydowałaby. Pomijając wskazane już zalety techniczne, dzięki ciepłemu montażowi okien można zniwelować utratę energii cieplnej nawet o połowę. Rachunek, więc jest prosty. Mniej utraty ciepła powoduje mniejsze zapotrzebowanie na docieplanie budynku – również sezonowe. Natomiast mniejsze zapotrzebowanie a tym samym zużycie znacząco zmniejsza koszty ogrzania budynku
Czy warto, więc zainwestować w ciepły montaż okien? Naszym zdaniem tak. Nieznaczny wzrost kosztów w stosunku do całej inwestycji szybko jest rekompensowany przez wygodę użytkowania i konserwacji budynku (brak wilgoci i pleśni), a w sezonie grzewczym niższe rachunki. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej w tym temacie, szukasz profesjonalnej porady w zakresie montażu, materiałów dobrych producentów lub sprawdzonej ekipy monterów. Zapraszamy do kontaktu z jednym z naszych punktów handlowych.
Zobacz też: dobre okna Rzeszów
Plus Projekt to firma, która stawia na jakość, profesjonalizm i zadowolenie klienta. Każdy projekt realizujemy z pełnym zaangażowaniem, dostosowując się do indywidualnych potrzeb i preferencji naszych klientów. Niezależnie od tego, czy planujesz budowę nowego domu, remont, czy po prostu chcesz poprawić komfort swojego życia, jesteśmy tutaj, aby pomóc.
Zachęcamy do kontaktu i skorzystania z naszej wiedzy oraz doświadczenia. Plus Projekt to nie tylko okna, drzwi i rolety, to przede wszystkim gwarancja satysfakcji i długotrwałej jakości. Okna i drzwi Rzeszów to synonim nowoczesnych, energooszczędnych rozwiązań, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Zaufaj nam i ciesz się pięknem oraz funkcjonalnością swojego domu już dziś!
PLUS PROJEKT RZESZÓW zapewnia: