Ciepły montaż okien – dlaczego warto?

Ciepły montaż okien – dlaczego warto?

Energooszczędność z głową – ciepły montaż okien!

Słyszałeś już o ciepłym montażu okien? Metoda ta, obecnie polecana przez większość specjalistów i producentów od stolarki okiennej. Przez to jest coraz popularniejsza w polskich domach i innych inwestycjach budowlanych. Na czym polega tzw. ciepły montaż okien? Z pewnością warto podkreślić, że jest on ściśle powiązany z izolacją termiczną budynku, a tym samym jego energooszczędnością.

Ciepłym montażem nazywamy technologię montażową, która łączy w sobie dwa główne elementy – czyli okna o dużych właściwościach izolacyjnych oraz mur (najczęściej dwu lub trzy warstwowy).

Ciepły montaż okien Rzeszów

Istnieją dwa główne rodzaje warstwowego montażu okien. Wyróżnia się ciepły montaż w otworze oraz ciepły montaż poza otworem w warstwie docieplenia. Zastosowanie danego rodzaju ściśle wiąże się z typem ściany, w jakiej będzie umiejscowione okno. Tak więc, jeżeli posiadamy ścianę  dwuwarstwową z zastosowaną izolacją zewnętrzną o grubości z 10-15 cm – to okno powinno zostać umieszczone jak najbliżej muru, a dokładnie jego krawędzi zewnętrznej. Jednakże, gdy w naszej inwestycji posiadamy mury dwu lub trzy warstwowe, a jej izolacja zewnętrzna przekracza 15 cm – to w takim wypadku okna osadzamy już bezpośrednio na warstwie docieplenia. Istnieje jednak również zastosowanie montażu warstwowego w ścianie jedno warstwowej, która ma grubość do 50 cm. W tym przypadku okno umieszczamy dokładnie w połowie muru.

Okna zamontowane poza otworem w warstwie docieplenia znajdują się na dodatkowym rusztowaniu (tzw. konsoli) lekko poza główną bryłą budynku i co najważniejsze osadzone są blisko lub bezpośrednio na warstwie docieplenia. Takie połączenia powoduje, że okna stanowią „przedłużenie” przestrzeni izolacyjnej budynku. Dodatkowo, ciepły montaż likwiduje tzw. mostki wentylacyjne, które mogą powstawać wokół okna i są niekorzystne dla ostatecznego bilansu energetycznego.

Zalety ciepłego montażu

Obecnie energooszczędność budynku stanowi jeden z głównych wymogów nowoczesnych inwestycji budowlanych. Zarówno – tych prywatnych jak i innych. Poznaj, zatem główne zalety ciepłego montażu:

 • Oszczędność – widocznie mniejsze koszty energii.
 • Ochrona budynku i ścian przed wilgocią oraz zagrzybieniem, zapleśnieniem przestrzeni.
 • Bardzo dobra szczelność okien.
 • Wysoka trwałość montażu, która chroni zarówno okna jak i całą inwestycję budowlaną.
 • Znacznie zwiększona dźwiękoszczelność każdego z pomieszczeń w stosunku do hałasów zewnętrznych i wewnętrznych.

Krok po kroku o montażu okien

Jeśli zdecydujesz się na zastosowanie ciepłego montażu w swojej inwestycji budowlanej musisz pamiętać o kilku ważnych punktach. Punkty te będą stanowiły o tym – czy został on wykonany prawidłowo. Bo tylko dobrze wykonany montaż gwarantuje zachowanie energooszczędności, bezpieczeństwa oraz wysokie parametry termiczne i akustyczne.

 1. Jeśli chcemy zastosować w swojej inwestycji ciepły montaż, otwór okienny musi być większy od okna o ok. 3 cm (ze wszystkich stron).
 2. Niezbędne narzędzia: wiertarka, wkrętarka, młotek, śrubokręt, kombinerki, gumowy wałek, miarka, poziomica, nożyk tapicerski, łatwo ścieralny ołówek, nożyczki, a także – taśma paroszczelna, taśma rozprężna, taśma paroizolacyjna, podkład gwintujący, klej paroszczelny, piana montażowa, kotwy montażowe, klocki podporowe, klocki dystansowe, kołki do montażu.
 3. Przed rozpoczęciem montażu zadbaj o odpowiednie przygotowanie otworu okiennego. Musi zostać on wcześniej dokładnie wyrównany, oczyszczony z pyłu i gruzu i zagruntowany.
 4. Dobierz odpowiednio wsporniki rusztowania zewnętrznego okna, czyli tzw. konsole (w przypadku montażu w warstwie docieplenia) . Rodzaj zastosowanych konsol zależy od wielu czynników m.in.: materiału budulcowego ściany, materiału budulcowego okna, oraz ciężaru okna. W celu jak najlepszego dobrania wsporników skontaktuj się z jednym z naszych doświadczonych specjalistów.
 5. Uwaga! Jeżeli uważasz, że brak Ci doświadczenia w tego typu pracach technicznych lub wolisz zdać się na doświadczenie profesjonalistów (a ten właśnie sposób polecamy!) skorzystaj z usług naszej firmy. Źle wykonany montaż nie tylko nie będzie spełniał swojej funkcji, ale może narazić Cię na niepotrzebne, dodatkowe koszty.

Doskonałe zamontowanie okien w ciepłym montażu wymaga precyzji oraz wiedzy technicznej. Przedstawiamy główne błędy przy tego typu pracach. Poznaj je, aby ich uniknąć w swojej inwestycji.

 • Zakup za małego okna w stosunku do otworu okiennego.
 • Źle oczyszczone otwory okienne.
 • Nieprawidłowy rozstaw kotew lub ich zbyt małą ilość.
 • Oszczędzanie na materiałach „zużywalnych”  takich jak pianka termoizolacyjna, taśmy itp. Jeśli będzie zastosowana ich za mała ilość będą niskiej jakości z pewnością nie będą spełniały swoich funkcji.

Dobra konsola to podstawa

Dobór odpowiednich konsol oraz wsporników montażowych, czyli nośników daje gwarancje stabilności okna, jak i całej naszej inwestycji. To właśnie konsole często decydują o tym czy warstwowy montaż okien został przeprowadzony z sukcesem, czy też będzie wymagał poprawy, a co za tym idzie kolejnych nakładów finansowych. Warto, więc zbadać bliżej, jakich konsol najbardziej potrzebujemy do swoich okien. Przy ich wyborze kieruj się:

 • Ciężarem i wielkością okien.
 • Umiejscowieniem okna (na warstwie docieplenia lub poza bryłą).
 • Rodzaj ściany, w której zostanie umiejscowione okno.
 • Wskazaniami producenta okien w stosunku do jego produktów.
 • Czy okno jest zrobione z PCV czy z drewna.
 • Funkcjami, jakie ma pełnić okno.

 

Parapet też może być ciepły

Przy ciepłym montażu nie zapomnijmy o ciepłym parapecie. Świetnym i opłacalnym dopełnieniem podczas zastosowania warstwowego montażu okien jest również inwestycja w tzw. ciepłe parapety, a inaczej listwy podokienne, które dodatkowo uszczelniają i chronią całość inwestycji. Ciepłe parapety zbudowane są z odpornych i trwałych materiałów jak styrodur lub styropianu technicznego ESP.  Wraz z dodatkową taśmą rozprężną wypełniają lukę pomiędzy ramą okienną, a parapetem. Niwelują również w tej przestrzeni niepożądane przedmuchy powietrza, a ponadto są szybkie i łatwe w montażu dla każdego. Naszym Klientom polecamy ciepłe parapety KLINAR, które gwarantują produkty wykonane z materiałów najwyższej jakości, niezawodność i długi okres eksploatacji.

A ekonomia?

Opisywany w niniejszym, krótkim artykule montaż jest wyjątkowo korzystny dla portfela osób, które się na niego zdecydowałaby.  Pomijając wskazane już zalety techniczne, dzięki ciepłemu montażowi okien można zniwelować utratę energii cieplnej nawet o połowę. Rachunek, więc jest prosty. Mniej utraty ciepła powoduje mniejsze zapotrzebowanie na docieplanie budynku –  również sezonowe. Natomiast mniejsze zapotrzebowanie a tym samym zużycie znacząco zmniejsza koszty ogrzania budynku

Czy warto, więc zainwestować w ciepły montaż okien? Naszym zdaniem tak. Nieznaczny wzrost kosztów w stosunku do całej inwestycji szybko jest rekompensowany przez wygodę użytkowania i konserwacji budynku (brak wilgoci i pleśni), a w sezonie grzewczym niższe rachunki. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej w tym temacie, szukasz profesjonalnej porady w zakresie montażu, materiałów dobrych producentów lub sprawdzonej ekipy monterów. Zapraszamy do kontaktu z jednym z naszych punktów handlowych.

Zobacz też: dobre okna Rzeszów