Pergole w ogrodzie lub na tarasie to bardzo popularny sposób na zwiększenie atrakcyjności przestrzeni obok domu czy na działce, ale też niezwykle funkcjonalne rozwiązanie. Ta prosta konstrukcja pozwala na stworzenie solidnego zadaszenia, ogrodzenia, estetycznej przestrzeni do odpoczynku i pomaga wyeksponować pnącą, bujną roślinność. Czy taki element małej architektury ogrodowej wymaga posiadania specjalnego pozwolenia lub wykonania określonych kroków formalnych? W dalszej części artykułu odpowiemy na to pytanie oraz opiszemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze pergoli.
Wszelkie procedury dotyczące konieczności zgłaszania lub uzyskania pozwolenia na wnoszenie konstrukcji budowlanych określa w Polsce ustawa - Prawo budowlane. Pergola jest elementem małej architektury ogrodowej i jeżeli jej powierzchnia zabudowy nie będzie przekraczała 35 metrów kwadratowych i nie będzie posiadała zabudowanych ścian oraz fundamentów, wówczas nie musimy starać się o pozwolenie na budowę.
Warto również dodać, że na działce, której powierzchnia wynosi 500 metrów kwadratowych, możliwe jest wybudowanie bez pozwolenia dwóch elementów małej architektury o powierzchni 35 metrów kwadratowych. Jeśli więc przed postawieniem w swoim ogrodzie pergoli, powstrzymuje nas obawa przed długotrwałymi procedurami urzędowymi, to nie musimy się tym martwić, gdyż ta lekka konstrukcja bez charakteru stałej zabudowy jest wyłączona z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Według art. 29 prawa budowlanego wymagane jest jedynie zgłoszenie takiego obiektu do urzędu miasta lub starostwa powiatowego.
Pergola ogrodowa może być wykonana z metalu lub drewna. Prosta konstrukcja złożona jest z belek oraz zadaszenia, często również specjalnych osłon lub ażurowych kratek po bokach, na których można umieścić pnącza lub winorośl. Pergole można zakupić w sklepie budowlanym lub zrobić samemu z kupionych elementów, gdyż nie jest to wcale skomplikowane i nie wymaga dużych umiejętności, powinien sobie z tym poradzić każdy domowy majsterkowicz. Samodzielne wykonanie pergoli to zdecydowanie bardziej ekonomiczne i dające dużo satysfakcji rozwiązanie.
Bez względu na to, czy stawiamy pergolę samodzielnie, czy kupujemy gotową, należy dobrze przemyśleć, gdzie chcemy ją postawić, jakie wymiary powinna posiadać i wykonać prosty projekt czy schemat. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze pergoli? Przede wszystkim na to, aby była ona odporna na działanie czynników zewnętrznych takich jak deszcz, wysokie temperatury, wiatr czy uszkodzenia mechaniczne.
Drewniane pergole powinny być odpowiednio zaimpregnowane przy użyciu specjalnych preparatów. Konstrukcja pergoli powinna być stabilna i solidna, żeby mogła być bezpiecznie użytkowana i służyła nam przez długi czas. Design pergoli powinien pasować do aranżacji naszego ogrodu czy tarasu i dobrany według naszych określonych preferencji i stylu.
Plus Projekt to firma, która stawia na jakość, profesjonalizm i zadowolenie klienta. Każdy projekt realizujemy z pełnym zaangażowaniem, dostosowując się do indywidualnych potrzeb i preferencji naszych klientów. Niezależnie od tego, czy planujesz budowę nowego domu, remont, czy po prostu chcesz poprawić komfort swojego życia, jesteśmy tutaj, aby pomóc.
Zachęcamy do kontaktu i skorzystania z naszej wiedzy oraz doświadczenia. Plus Projekt to nie tylko okna, drzwi i rolety, to przede wszystkim gwarancja satysfakcji i długotrwałej jakości. Okna i drzwi Rzeszów to synonim nowoczesnych, energooszczędnych rozwiązań, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Zaufaj nam i ciesz się pięknem oraz funkcjonalnością swojego domu już dziś!
PLUS PROJEKT RZESZÓW zapewnia: