Jak dobrze zaplanować przestrzeń w garażu?

Jak dobrze zaplanować przestrzeń w garażu?

Garaż to niezwykle cenna przestrzeń, która odpowiednio zagospodarowana, zapewnia funkcjonalność oraz wygodę, przede wszystkim dla wszystkich posiadaczy samochodów. Chcesz, aby Twój garaż był nie tylko praktyczny, ale także zachwycał swoim wyglądem?  Zastanawiasz się nad aranżacją swojego garażu w taki sposób, aby zyskać w nim więcej miejsca?

Dowiedz się, jak zyskać dodatkową przestrzeń w tym pomieszczeniu oraz jaka brama garażowa będzie najlepszym rozwiązaniem.

„Porządek musi być”

Na początek przejrzyj dokładnie zawartość garażu, a następnie pozbądź się z niego wszystkich niepotrzebnych rzeczy. Pamiętaj również o tym, że ze względów bezpieczeństwa nie należy przechowywać tam rzeczy takich jak:

  • materiały łatwopalne – niosą ze sobą ryzyko pożaru, dlatego powinno trzymać się je na zewnątrz,
  • farby – są wrażliwe na zbyt wysokie lub zbyt niskie temperatury. Na ich opakowaniach można znaleźć informacje, w jakich warunkach powinny być przechowywane,
  • papier – może ulec zniszczeniu także pod wpływem wody lub wilgoci,
  • karma dla zwierząt – wabi do garażu nieproszonych gości, jakimi są gryzonie czy inne szkodniki.

Nie tylko samochód

W przypadku, gdy posiadasz głębszy garaż (powierzchnia 7 m szerokości), możesz umieścić w nim regały i półki, jednak dobrze jest zostawić też niezagospodarowaną przestrzeń, która może przydać się w danej sytuacji.

Jeśli masz mniejsze pole do popisu, wykorzystaj jedną ze ścian, by umieścić tam wiszące półki lub regał; możesz także zawiesić na ścianie haki lub inne uchwyty.

Solidna brama garażowa

Odpowiednia brama garażowa pozwoli Ci nie tylko zabezpieczyć Twoją przestrzeń i jej zawartość, ale też lepiej zagospodarować przestrzeń. Do wyboru mamy:

  • bramy uchylne – łatwe w montażu, lecz wymagają większej przestrzeni. Bramy uchylne nadal cieszą się sporą popularnością ze względu na niską cenę oraz prostotę użytkowania. Można je także otwierać ręcznie lub automatycznie,
  • bramy skrzydłowe (rozwierane) – bardzo prosta konstrukcja, do której niezbędny jest jednak szerszy zakres pola. Tego rodzaju bramy gwarantują również solidne bezpieczeństwo przed włamaniami,
  • bramy rolkowe – gwarantują funkcjonalność, przez co pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca. Można zamontować je zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz garażu,
  • bramy segmentowe – zapewniają świetną ochronę przed rozmaitymi czynnikami atmosferycznymi, lecz potrzebują przestrzeni wewnątrz garażu. Dodatkowo zapewniają solidną ochronę przed włamaniem i dźwiękoszczelność; sprawdzą się również wtedy, gdy zależy nam na dobrej izolacji termicznej.

Podsumowanie

Aranżując przestrzeń w garażu, warto zwrócić uwagę na to, czego nie powinno się w nim przechowywać, by zyskać dodatkowe miejsce. Zastanów się też nad odpowiednią bramą garażową, która będzie miała istotny wpływ na pojemność tego pomieszczenia.