Powrót do artykułów

Jak uszczelnić okna?

okna tarasowe

Nieszczelne okna i powstające w ich obrębie mostki termiczne generują znaczne straty energii cieplnej w domach i mieszkaniach. Co zrobić, gdy rachunki za ogrzewanie stale nam rosną? W jaki sposób zatrzymać ciepło wewnątrz pomieszczeń? Warto wówczas wykonać konserwację stolarki okiennej. Oto garść praktycznych wskazówek, jak powinniśmy uszczelnić okna i na czym to polega.

Jak przygotować okno do uszczelnienia?

Gdy w szczelinach okiennych hula wiatr, nie ma czasu do stracenia – należy możliwie jak najszybciej dokonać niezbędnych napraw. Prace najlepiej zacznijmy od dokładnego oczyszczenia stolarki za pomocą zwykłej, miękkiej ściereczki bawełnianej. Możemy też sięgnąć po specjalne, wąskie szczoteczki z miękkim włosiem, które świetnie usuwają trudno dostępne zanieczyszczenia.

Wewnątrz szczelin okiennych gromadzi się piasek, kurz, pajęczyny oraz pyły. Konserwację rozpoczynamy więc od gruntownego czyszczenia szczelin pomiędzy ościeżnicami i skrzydłami okiennymi. Czyścimy również i okucia w kierunku z góry na dół. Pamiętajmy o tym, że niektóre powierzchnie wymagają również odtłuszczenia. Dopiero po usunięciu brudu możemy przystąpić do dalszych prac.

Domowe sposoby na uszczelnienie okien

Rozszczelnienie okien to poważny problem, który często powstaje w wyniku wieloletniej eksploatacji. Zawiasy poluzowują się, a przez powstałe szczeliny do mieszkania przenikają chłód i wilgoć. Jak uszczelnić okna tarasowe, balkonowe lub fasadowe? Wystarczy odpowiednio wyregulować ustawienie zawiasów i z wyczuciem dokręcić śruby okienne. Do wykonania tej czynności posłużą nam proste narzędzia: klucze imbusowe lub klucze typu Torx.

Nieszczelności często występują też w miejscach styku ościeżnicy, ścian i parapetów. Drobne pęknięcia i szczeliny możemy pokryć silikonem akrylowym. Przed wykonaniem nowej spoiny powinniśmy wyskrobać szpachelką zużyte uszczelnienie i dokładnie oczyścić powierzchnię odkurzaczem.

W niektórych modelach okien PCV możemy również zastosować samoprzylepne taśmy uszczelniające lub wymienić zużyte, zdeformowane uszczelki. Materiały do uszczelnienia okien znajdziemy w sklepach stacjonarnych i internetowych.

Profesjonalny serwis okien

Nie zawsze jesteśmy w stanie samodzielnie uszczelnić okna. Dużym wyzwaniem jest zwłaszcza naprawa nowej, zaawansowanej technologicznie stolarki. Co zrobić, gdy nie wiemy, jak wyregulować okna i poprawić ich szczelność? W tym celu najlepiej skorzystać z usług profesjonalistów. W ramach obsługi gwarancyjnej lub pogwarancyjnej serwisanci szybko ocenią stan techniczny okien i wykonają niezbędne naprawy.

Serwis stolarki okiennej obejmuje zwykle takie usługi jak: wymiana uszczelek, regulacja ustawień okna czy montaż dodatkowych zawiasów. Na miejscu serwisanci wymienią lub naprawią rozregulowane oraz uszkodzone okucia i w razie potrzeby nałożą nową warstwę silikonu wokół okna. Specjaliści sami dobiorą odpowiednie materiały i narzędzia, dopasowane do specyfiki naszych okien. Dzięki takiej usłudze nie musimy tracić czasu na samodzielną konserwację i zmniejszamy ryzyko popełnienia błędów, przez które powiększamy nieszczelności.

Co zrobić, gdy uszczelnienie okna nie działa?

W niektórych sytuacjach zabiegi konserwacyjne i zastosowanie dodatkowych uszczelnień okiennych nie działają. Najczęstszymi przyczynami poważnych usterek okien są: wady fabryczne, błędy montażowe lub naturalne zużycie wieloletniej stolarki. Jeśli chcemy odzyskać komfort cieplny w pomieszczeniu i zmniejszyć wydatki na ogrzewanie, zainwestujmy w nową stolarkę.

Pamiętajmy o tym, że starsze modele okien nie spełniają współczesnych, energooszczędnych standardów. Nowoczesne okna mają niski współczynnik przenikania ciepła – na poziomie 1 W/(m²·K), są wyposażone w systemy wydajnych uszczelnień i wysokiej jakości okucia. Wciąż zmienia się także technika montażu okien, a na rynku pojawiają się nowe materiały, przeznaczone do termoizolacji stolarki okienno-drzwiowej. Warto więc rozważyć wymianę nieszczelnych okien, gdy ich konserwacja nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

 

Przydatne? Udostępnij znajomemu!

Zobacz też:

Jakie możliwości dają drzwi ukryte i gdzie się sprawdzą

Jakie możliwości dają drzwi ukryte i gdzie się sprawdzą?

Drzwi ukryte to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność, zarówno wśród właścicieli mieszkań, biur i innych budynków użyteczności publicznej. Ich…
Przeczytaj
Jak przygotować się do wymiany okien

Jak przygotować się do wymiany okien?

Wymiana okien to inwestycja, która może znacząco poprawić komfort życia w domu, a także przyczynić się do obniżenia rachunków za…
Przeczytaj

Jak dobrać klamki do drzwi wewnętrznych?

Wybór odpowiednich klamek do drzwi wewnętrznych to nie tylko kwestia funkcjonalności, ale również istotny element dekoracyjny, który może znacząco wpłynąć…
Przeczytaj

Gotowy na projekt?

Nasza misja to zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu w domach naszych klientów, podkreślając ich indywidualny styl.
Skontaktuj się z nami